Bestick 56 dlr silver modell Tornedal

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

7 000 SEK

BESTICK, 56 dlr, silver, modell Tornedal, även kallad Finnmyrten, 1900-talets andra hälft, stämplade bl.a. COP, bestående av. 3 förrättsgafflar, 2 förrättsknivar med rostfrittblad, 3 bordsgafflar, 2+1 bordsknivar med rostfrittblad, 12 bordsskedar, 3 matskedar, 18 kaffeskedar i olika storlekar, dessertsked, 2 uppläggningsskedar, 9 moccaskedar, längder ca 10,5-23 cm, vikt exklusive knivar ca 1260 g

Repor och slitage

832329

2020-10-28