Samovar V.S. Batashev Tula Ryssland

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SAMOVAR, V.S. Batashev, Tula, Ryssland, omkring år 1900, mässing, träknoppar, dekorstämplar av Tsar Alexander III och Tsar Nikolaj II samt det lilla riksvapnet med dubbelörnen, med tillhörande bricka och skorsten, höjd ca 55 cm exkl skorsten

Åldersrelaterat slitage, mindre bucklor, handtag till skorsten samt 1 knopp något löst sittande

832664

2020-11-16