Ida Annell

Ida Annell
Ida Annell
Ida Annell
Ida Annell
Ida Annell
Ida Annell

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

IDA ANNELL (1865 i Kvarsebo-okänt år), Blommor i vas, signerad Ida Annell, olja på duk, ca 52x70 cm

HISTORIK:
Ida Annell var dotter till kyrkoherden August Herman Annell och Hilda Maria Sofia Rothelius, samt från 1894 gift med italienaren Pietro Scoppa och bodde därmed långa perioder i Italien. Annell studerade vid Konstakademin 1888. Efter studierna medverkade hon med landskapsmålningar i utställningar med Sveriges allmänna konstförening i Örebro och Norrköping. Under första världskriget återvände hon till Sverige och ställde bland annat ut med blomstermålningar på Grand Hotell i Stockholm.

Ingår i tema-auktionen kvinnliga konstnärer

Skador

832717

2020-12-06