Brevsamling Björkstén Lundkvist och Stolpe

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BREV TILL INGMAR BJÖRKSTÉN. Ingmar Björkstén - Samtal med Sven Stolpe och Artur Lundkvist:

LUNDKVIST, ARTUR. 4 maskinskrivna och egenhändigt signerade brev, 1973-1978, samt 1 signerat tryckt kort (veck, några revor i marginaler), 1 brev signerat Maria (Wise) och Artur (Lundkvist), 1 mindre brev, egenhändigt skrivet och signerat Maria Wine.

"Kvinnan väntar" maskinskrivet manuskript 24 sidor, ej komplett, nr 24 i blyerts (märken av gem och skador efter häftning, några revor)

STOLPE, SVEN. 5 mest maskinskrivna brev, egenhändigt signerade, på brevpapper med Stolpes namn och adress, varav 1 egenhändigt skrivet och undertecknat kort (1978), några med kuvert. 1978-79.

2 svartvita fotografier från samtalet (copyright Svenska Dagbladet.ca 160x240 mm.), samt 1 med Stolpe, Lundkvist, Björkstén, ett signerat Till Ingmar från Lutfi Amités, 18 febr 1986 (stämplat Lutfi Özkök, 210x300 mm.), 1 fotografi Maria Wine, Ingmar Björkstén och Artur Lundkvist (1983).

"Ett liv bland böcker" - Utskrift av samtal 7/11-1979 mellan Ingmar Björkstén, Sven Stolpe, Ulf Wickbom och Artur Lundkvist, 24 maskinskrivna sidor i A4.

Proveniens: Ingmar Björkstén (1936-2002), född i Finland, kulturchef på Svenska Dagbladet 1981-1991, kulturråd vid svenska ambassaden i Washington 1991-1996.

2 pärmar.

Något nötta och tummade, några veck, några revor i marginal.

832720

2020-10-29