Statyett

Statyett
Statyett
Statyett
Statyett
Statyett
Statyett
Statyett
Statyett
Statyett
Statyett
Statyett
Statyett
Statyett
Statyett
Statyett
Statyett

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

STATYETT i form av genius, jägare eller krigare, Italien, renässans, 1400-talets första hälft, brons, möjligen senare sockel, höjd med sockel ca 12,5 cm

Proveniens: I privatsamling sedan slutet av 1960-talet, stayetten är bedömd 1967 av Prof Edward Fischer München (då prof emeritus vid Masaryk Universitetet i München) hans samtida handskrivna bestämning samt foto av statyetten medföljer

Ingår i temaauktionen "Grand Tour"

Skador: En underarm saknas, den vänstra foten är rörlig i sidled, åldersrelaterat slitage

832893

2020-11-08