Grekiskt skulpturfragment
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GREKISKT arkaiskt s k Protome fragment i form av ett kvinnoansikte, ca 650-480 f Kr, terracotta, senare sockel i plexiglas, höjd (med sockeln) ca 18 cm
Proveniens: Hittad under slutet av 1940-talet under privata dykningar utanför Cala Longa Ibiza, därefter i privat samling i Lanchashire, England och därefter auktioner samt svensk privatsamling
Ingår i temaauktionen Grand Tour
Sjöfynd
832900
2020-11-08