Grekiskt skulpturfragment

Grekiskt skulpturfragment
Grekiskt skulpturfragment
Grekiskt skulpturfragment
Grekiskt skulpturfragment
Grekiskt skulpturfragment
Grekiskt skulpturfragment
Grekiskt skulpturfragment
Grekiskt skulpturfragment
Grekiskt skulpturfragment
Grekiskt skulpturfragment

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

GREKISKT arkaiskt s k Protome fragment i form av ett kvinnoansikte, ca 650-480 f Kr, terracotta, senare sockel i plexiglas, höjd (med sockeln) ca 18 cm

Proveniens: Hittad under slutet av 1940-talet under privata dykningar utanför Cala Longa Ibiza, därefter i privat samling i Lanchashire, England och därefter auktioner samt svensk privatsamling

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Sjöfynd

832900

2020-11-08