Ilja Repin oljemålning
Klubbat för:
22 000 EUR
Utropspris
15 000 EUR
ILJA REPIN (1844-1930) Diakonen, skiss för målningen "religiös prosession i Oak-Woods" signerad, oljemålning, ca 33x25 cm
Ilja Repin arbetade med verket "religiös procession i Oak-Woods" från 1878 ända till 1920-talet
Utställningar: Sinebrychoffs konstmuseum, Ryska mästare från Aivazovski till Repin 12.2 2016-8.5 2016, Tikanoja konsthem 20.5 2016- 25.9 2016
833109
2020-12-07