Ovanlig psalmbok 1700

Ovanlig psalmbok 1700
Ovanlig psalmbok 1700
Ovanlig psalmbok 1700
Ovanlig psalmbok 1700
Ovanlig psalmbok 1700
Ovanlig psalmbok 1700
Ovanlig psalmbok 1700
Ovanlig psalmbok 1700

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

OVANLIG PSALMBOK 1700. Livre des cantiques avec les piéces qui y apartiennent, marquées à la page suivante, revû & imprimé par ordre & aux depens de sa majesté. À Stockholme, chez Olaus Enaeus, 1700.
16:o (2), 184, 424, (12) s. Nött samtida skinnband med spår efter beslag och knäppen, Carl XII:s (som kronprins) blindpräglade monogram på bägge pärmarna. Saknar för- och eftersättsblad. Några småfläckar, svag fuktrand upptill s. 361-slutet. Första titelbladet beskuret i nedre kant, textförlust av 1 rad (?) på dess baksida, reva med liten textförlust s. 187/188, papperslagning med textförlust s. 373. Carlanders exlibris på främre pärmens insida, liksom Carl Peter Geddas och Per Hiertas namnteckningar (den förres även på s. 184), äldre namnteckningar på första titelbladet, senare, Karl Sahlström (?), 1941, på bakre pärmens insida.

Ej i Åhlén. Carlander III s. 480-81 för Carl Peter Gedda, där Geddas anteckning i detta exemplar återges ordagrant: "Sällsynt bok och märkvärdig derigenom att detta är den enda, som under Carl XII:s regering blef på hans bekostnad till tryck befordrad. Se Nettelbladt. Ex bibliotheca Carolis Petri Gedda. Gothoburgi 1829. Alla åtkomliga exemplar af denna franska Psalm- och Evangeliibok förstördes efter Carl XII:s död. Meddeladt af professor J. H. Schröder i Upsala". Per Hiertas namnteckning daterad 1907. Några år före sin död sålde Gedda (1804-1885 eller 1886) större delen av sin samling till friherre Arwid Kurck, som placerade den på sitt slott Rynge. Efter hans frånfälle såldes den Kurckska samlingen på auktion i Stockholm 1896. I Björck & Börjessons katalog 350 (1941) ingår exemplaret som nummer 270.

Ur svenska antikvariatsbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) bibliotek.

Se text!

833370

2020-10-31