Pelarbord

Pelarbord
Pelarbord
Pelarbord
Pelarbord
Pelarbord
Pelarbord
Pelarbord
Pelarbord
Pelarbord
Pelarbord

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

PELARBORD, omkring 1850-talet, möjligen Italien, oval avtagbar skiva, underede i form av kolonn på fyrdelad centralfot med kulfötter, stomme fanérat med flertalet träslag, bl.a. masurbjörk, valnöl, m.m, höjd ca 85, diameter på bordsskivan ca 120 cm

Skivan något ostadig och behöver kilas åt, bruks och ålderdrelaterat slitage

833419

2020-11-03