Karmstolar Lindome
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par snarlika, Gustavianska, Lindome, sent 1700-tal/tidigt 1800-tal, målade, skuren dekor av hymlekvistar och hörnfleuroner, kannelerade ben, sitthöjd ca 43 cm.
Bruksslitage, mindre fläckar, senare målning och klädsel, renoverade och kompletterade.
833738
2020-11-07