Alvar Aalto serveringsvagn
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ALVAR AALTO, serveringsvagn, modell 900, Artek, Finland, formgivningsår 1937, stomme i klarlackad björk, bordsskivan med vita kakelplattor, rottingkorg, bär tillverkarens stämpel, höjd ca 60, 90x65cm
Bruksslitage, kakelplattor med smärre krackeleringar
833762
2020-11-03