Salvador Dalí, La Quete du Graal - Sir Lancelot

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SALVADOR DALÍ (Spanien 1904-1989): L´Adoubement de Sir Lancelot du Lac ur La Quête du Graal, 1975, torrnålsetsning i färger, Arches, signerad Dalí och numrerad 109/249 i blyerts, bild: 39,5x26,5 cm, blad: 45,3x32,8 cm, publicerad av Ouvres Graphiques Contemporaines, Paris.

Drypoint engraving upon copper with diamond stylus, printed in 3 to 5 colors, handinked, S. 45.3 x 32.8 cm

833806

2020-12-19