Karmstol gustaviansk
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOL, gustaviansk, omkring sekelskiftet 1800, målad, skuren dekor i form av fjällskärningar och hörnfleuroner, överkragade kannelerade framben, sits klädd med broderad textil, sittshöjd ca 42 cm.
Proveniens: Komminister Sven Gunnar Aronius
Åldersrelaterat slitage, sprickor, senare målning samt klädsel, renoverad samt kompletterad.
833953
2020-11-16