Karmstol gustaviansk

Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KARMSTOL, gustaviansk, omkring sekelskiftet 1800, målad, skuren dekor i form av fjällskärningar och hörnfleuroner, överkragade kannelerade framben, sits klädd med broderad textil, sittshöjd ca 42 cm.

Proveniens: Komminister Sven Gunnar Aronius

Åldersrelaterat slitage, sprickor, senare målning samt klädsel, renoverad samt kompletterad.

833953

2020-11-16