Sabel 1800-tal
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SABEL, svensk, för officer vid Fortifikationen, ca 1830, fäste i förgylld mässing, kappa med lejonhuvud, parerstången avslutas med knopp i form av bockhuvud, stålbalja med mässingsbeslag, klingans längd ca 84,5, total längd 98 cm
PROVENIENS: Fyrkonstruktör Gustav von Heidenstam (1822-1887), far till Verner von Heidenstam
Korrosion
834096
2020-11-29