Taburett, av Ephraim Ståhl

Taburett, av Ephraim Ståhl
Taburett, av Ephraim Ståhl
Taburett, av Ephraim Ståhl
Taburett, av Ephraim Ståhl
Taburett, av Ephraim Ståhl
Taburett, av Ephraim Ståhl
Taburett, av Ephraim Ståhl
Taburett, av Ephraim Ståhl
Taburett, av Ephraim Ståhl
Taburett, av Ephraim Ståhl
Taburett, av Ephraim Ståhl
Taburett, av Ephraim Ståhl

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), taburett, sengustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad ES, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, hörn med linser, bladhölstrade kannelerade ben med överkragning, bemålad i pärlgrått, sitthöjd 43 cm

Smärre lagningar, fläckar

834301

2020-12-20