Bord 1800-tal, Frankrike

Bord 1800-tal, Frankrike
Bord 1800-tal, Frankrike
Bord 1800-tal, Frankrike
Bord 1800-tal, Frankrike
Bord 1800-tal, Frankrike
Bord 1800-tal, Frankrike
Bord 1800-tal, Frankrike
Bord 1800-tal, Frankrike

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BORD, trä och rotting, Frankrike, 1800-tal, träskiva med underrede i rotting, höjd 69 cm, 82x53 cm.

PROVENIENS:

Detta bord har tillhört Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992). Efter hennes mors och fars död ärvdes bordet av hennes syster och därefter har bordet gått i arv till nuvarande ägare och har stått i deras hus i Uddevalla. Lisa var en svensk fotomodell. Hon betecknas vanligen som världens första supermodell och var i sitt andra gifte gift med den berömde fotografen Irving Penn (1917-2009).

Slitage, smärre sprickor och slitage i skiva. Rotting med smärre färgbortfall

834323

2020-11-07