Medlajer och märken

Medlajer och märken
Medlajer och märken
Medlajer och märken
Medlajer och märken
Medlajer och märken
Medlajer och märken
Medlajer och märken
Medlajer och märken

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MEDALJER och MÄRKEN, 18 st, mestadels Finland, på släpspänne, frihetsmedalj 1941 med rött kors, frihetsmedalj 1918, frihetsmedalj 1941 med rött kors, finska inbördeskriget 1918 minnesmedalj, vinterkrigets minnesmedalj, fortsättningskrigets minnesmedalj, frihetskors Estland 1 grad 3.e klass (för militära förtjänster), förtjäntsmedalj Estland Kodu Kaitseks samt blå korset Sininen risti mm

PROVENIENS: Ingrid Hornborg (1902-1996), född Sahlberg.

Enligt Vinterkrigets minnesmedaljs registerkort för Ingrid Hornborg (f.4.3.1902) tjänstgjorde hon vid befolkningsskydd i första hjälpen station i bolaget Stockmann. Hon belönades Vinterkrigets minnesmedalj april 1942.

Delvis med emaljskador

834547

2020-11-29