Salongsbord
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SALONGSBORD, rokokostil, bukiga ben, vitmålat underdel, trären skiva, 1800-tal, H ca 75, 75x53 cm
PROVENIENS:
Detta bord har tillhört Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992). Efter hennes mors och fars död ärvdes bordet av hennes syster och därefter har bordet gått i arv till nuvarande ägare och har stått i deras hus i Uddevalla. Lisa var en svensk fotomodell. Hon betecknas vanligen som världens första supermodell och var i sitt andra gifte gift med den berömde fotografen Irving Penn (1917-2009).
Renoverat
834650
2020-11-07