Salongsbord

Salongsbord
Salongsbord
Salongsbord
Salongsbord
Salongsbord
Salongsbord
Salongsbord
Salongsbord

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SALONGSBORD, rokokostil, bukiga ben, vitmålat underdel, trären skiva, 1800-tal, H ca 75, 75x53 cm

PROVENIENS:

Detta bord har tillhört Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992). Efter hennes mors och fars död ärvdes bordet av hennes syster och därefter har bordet gått i arv till nuvarande ägare och har stått i deras hus i Uddevalla. Lisa var en svensk fotomodell. Hon betecknas vanligen som världens första supermodell och var i sitt andra gifte gift med den berömde fotografen Irving Penn (1917-2009).

Renoverat

834650

2020-11-07