Royal Copenhagen
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Royal Copenhagen 832 / 231, med motiv av blomma, höjd 60 cm (inklusive skärm).
PROVENIENS:
Denna bordslampa har tillhört Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992). Efter hennes mors och fars död ärvdes den av hennes syster och därefter har den gått i arv till nuvarande ägare och har stått i deras hus i Uddevalla. Lisa var en svensk fotomodell. Hon betecknas vanligen som världens första supermodell och var i sitt andra gifte gift med den berömde fotografen Irving Penn (1917-2009).
Skärm med fläckar och slitage. Ej funktionstestad
834681
2020-11-07