Carl Axel Andreas Lundberg digital print

Klubbat för:

6 400 SEK

8 000 SEK

CARL AXEL ANDREAS LUNDBERG (född 1973): "Lotten", signerad och numrerad i printen samt a tergo CAAL 5/25, digitalprint, bladmått ca 50x60 cm

Utdrag ur fotografens egen text kring verket:
Lotten fann aldrig kärleken.
Hon levde hela sitt liv med sina fem systrar på Upperuds herrgård.
De delade på gårdens sysslor och Lotten skötte om den vackra rosenträdgården.
Doften av rosorna gjorde henne lycklig och hon antecknade deras franska namn i sin bok.
Varje kväll drack hon en cognac för god sömn.

834687

2020-11-03