Taklampa 1800-tal

Taklampa 1800-tal
Taklampa 1800-tal
Taklampa 1800-tal
Taklampa 1800-tal
Taklampa 1800-tal
Taklampa 1800-tal
Taklampa 1800-tal
Taklampa 1800-tal

Klubbat för:

1 800 SEK

3 000 SEK

TAKLAMPA, 1800-talets andra hälft, hamrad koppar med genombruten dekor, naturalistisk, mossgrönt glas, för 4 lampor, höjd ca 80 cm inkl kedjor / upphängning, kvadratisk form, 35x 35 cm.

PROVENIENS:

Denna lampa har tillhört Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992). Efter hennes mors och fars död ärvdes lampan av hennes syster och därefter har den gått i arv till nuvarande ägare och har stått i deras hus i Uddevalla. Lisa var en svensk fotomodell. Hon betecknas vanligen som världens första supermodell och var i sitt andra gifte gift med den berömde fotografen Irving Penn (1917-2009).

Ej funktionstestad. Saknar fransar undertill.

834688

2020-11-07