Bruno Mathsson fåtölj "Pernilla Roto"
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, "Pernilla Roto", fåtölj, Dux 1970-tal, stomme av skiktlimmad bok, snurrbar fot av aluminium, klädd med canvas och brunt läder med knapphäftning, höjd
HISTORIK:
Modellen formgiven 1967 och är en ovanlig variant på Bruno Mathssons "Pernilla" från 1944.
Bruksslitage, fläckar
834711
2020-11-10