Miniatyrmåleri
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYRMÅLERI, 3 st, 1700/1800-tal, föreställande bland annat Marie Antoinette och Mozart, bilden av Marie Antoinette bär signatur samt med rikligt ornamenterad oval bård, empire, strl inklusive ramar 8x7 - 14x12 cm
PROVENIENS:
Dessa målningar har tillhört Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992). Efter hennes mors och fars död ärvdes de av hennes syster och därefter har de gått i arv till nuvarande ägare och har hängt i deras hus i Uddevalla. Lisa var en svensk fotomodell. Hon betecknas vanligen som världens första supermodell och var i sitt andra gifte gift med den berömde fotografen Irving Penn (1917-2009).
834771
2020-11-07