Richard Björklund

Richard Björklund
Richard Björklund
Richard Björklund
Richard Björklund
Richard Björklund
Richard Björklund

Klubbat för:

350 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

RICHARD BJÖRKLUND (1897-1974): Komposition, signerad och daterad 53, krita/pastell, ca 40x28 cm

ÖVRIGT:
Bildkonstnär som ärvde intresset för färg av sin far, som var målarmästare i Limhamn. Efter utbildning till yrkesmålare studerade Richard Björklund vid Campbells målarskola i Lund 1919-1920, innan vidare studier på Académie de la Grand Chaumière och Académie Montparnasse i Paris. Han besökte Berlin 1923 och följande år var han åter igen i Paris på Académie de la Grand Chaumière. Han gjorde senare många fler studieresor i Europa.

Hans målningar har en fast bilduppbyggnad och säker avvägning av ytor. Tidigt tog han intryck av impressionismen. Efter en period av intimt verklighetsstudium och ny saklighet fick hans målningar en större bredd och mustigare färg, även om några franska silvertoner dröjde sig kvar i skildringar av skånska sommarlandskap.

Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Malmö Museum, Prins Eugens Waldermarsudde, Länsmuseet i Kristianstad, Ystads Konstmuseum, Lunds Universitets Konstmuseum, samt Gripsholms slott.

Kuntoraportti

834838

Päivämäärä:

2020-11-03