Klässbols Linneväveri dukar
Klubbat för:
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSDUKAR 2 st, Klässbols Linneväveri, "Lyran", rosa och vit, ca 270x140 respektive 225x140 cm
Lyran har vävts på Klässbols Linneväveri sedan tidigt 1950-tal. Mönstret är troligen från 1800-talets början.
Bruksslitage
834853
2020-11-05