Ämbetsmannavärja
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CIVILVÄRJA, svensk, 1800-talets andra hälft, förgyllt fäste med tre kronor å ena sidan och merkuriusstav på den motsatta, svärtad läderbalja med mässingsbeslag, klingans längd ca 79, total längd 93 cm
Baljan av, senare doppsko
835136
2020-11-29