Ämbetsmannavärja

Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

CIVILVÄRJA, svensk, 1800-talets andra hälft, förgyllt fäste med tre kronor å ena sidan och merkuriusstav på den motsatta, svärtad läderbalja med mässingsbeslag, klingans längd ca 79, total längd 93 cm

Baljan av, senare doppsko

835136

2020-11-29