Vicke Lindstrand vas
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal, glas, underfång, dekor av träd i mörkviolett och grått, signerad LU 2005 samt etsad stämpel LINDSTRAND KOSTA, diam 15 höjd 34 cm
Litteratur: H. Ricke & U. Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", katalognummer 374, sid 222.
Smärre slitage, repor
835169
2020-11-23