Vägglykta 1800-tal
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
VÄGGARMATUR, 1800-talets andra hälft, för utomhusbelysning, ljusarm i gjutjärn, lykta i pressad bleckplåt, riklig dekor i form av bla. akantus, total höjd ca 118, djup från vägg 63 cm
PROVENIENS: Paul R Wedendal
Skador och slitage, klippt el
835174
2020-11-03