Vägglykta 1800-tal

Vägglykta 1800-tal
Vägglykta 1800-tal
Vägglykta 1800-tal
Vägglykta 1800-tal
Vägglykta 1800-tal
Vägglykta 1800-tal
Vägglykta 1800-tal
Vägglykta 1800-tal
Vägglykta 1800-tal
Vägglykta 1800-tal

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

VÄGGARMATUR, 1800-talets andra hälft, för utomhusbelysning, ljusarm i gjutjärn, lykta i pressad bleckplåt, riklig dekor i form av bla. akantus, total höjd ca 118, djup från vägg 63 cm

PROVENIENS: Paul R Wedendal

Skador och slitage, klippt el

835174

2020-11-03