Stol, jugend 1900-talets början

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

STOL, jugend, omkring 1900-1910, skulpterad och handmålad dekor av bl a solros, höjd 110, sitthöjd 38 cm

PROVENIENS:

Stolen har stått i det hus i Uddevalla, där världens första supermodell Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992) växte upp. Efter hennes mors och fars död ärvdes stolen av hennes syster och därefter har stolen gått i arv till nuvarande ägare.
Lisa var en svensk fotomodell. Hon betecknas vanligen som världens första supermodell och var i sitt andra gifte gift med den berömde fotografen Irving Penn (1917-2009).

Något instabil, bruksslitage

835220

2020-11-04