Arthur Percy ´´Reffla´´ vaser samt skålar

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ARTHUR PERCY (1886-1976), "Reffla", 36 dlr, 1900-talets mitt, Gullaskruf, rödtonad glasmassa, 7 st asietter i rött, 10 asietter i mjölktonat , 3 st destertskålar i transparent, 3 låga vaser, 3 höga vaser, 1 st vas triangelformad i rött, 2 st skålar i grönt resp rött, 1 gräddkanna samt liten skål i rött, 1 askfat, 3 triangelformade skålar, 1 vas, mått ca höjd 2-15 cm

Bruksslitage, några mindre nagg kan förekomma

835535

2020-11-15