Berndt Friberg vaser och skål

Berndt Friberg vaser och skål
Berndt Friberg vaser och skål
Berndt Friberg vaser och skål
Berndt Friberg vaser och skål

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BERNDT FRIBERG (1899-1981): vaser och skål, 3 dlr, Gustavsberg, signerade Friberg, Gustavsbergs studiohand, stengods, skål: blå glasyr, daterad 1960, diam 9, höjd 6 cm, vas: gul-brun glasyr, daterad 1961, höjd ca 14 cm, vas: blå glasyr, otydlig datering, höjd 17 cm

Samtliga med nagg, den gula med lagning

837232

2020-11-16