Berndt Friberg vaser samt skål

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BERNDT FRIBERG (1899-1981): miniatyrvaser samt skål, 3 dlr, signerade Friberg samt Gustavsbergs studiohand, stengods, skål: blå/grön harpälsglasyr ingen datering, diam 6,2, höjd 4,5 cm, vas: ljusblå harpälsglasyr daterad 1961: diam 4, höjd 3,5 cm, vas: mörkare ljusblå glasyr otydlig datering, diam 3,5, höjd 4 cm

Bruksslitage, en vas med spår av etikett

837240

2020-11-16