Gottfrid Kallstenius oljemålning

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Kustbild, signerad och daterad G Kallstenius -18, olja på pannå, 35x44 cm

HISTORIK:
Gottfrid Kallstenius föddes 1864 i Västervik. Efter att ha tagit studentexamen i Linköping fortsatte han sina studier vid Uppsala universitet. Under universitetstiden, där han bland annat studerade medicin, väcktes konstnärsdrömmarna och han började ta lektioner för Edvard Perséus. Efter studier vid Konstakademien reste han på ett stipendium till Frankrike och Italien. Redan vid denna tid hade han upptäckt de poetiska värden som låg förborgade i det nordiska landskapet och trots den hänförelse han kände för Italien skrev han till akademien från Verona: "Vi finna landskapet överallt, i visan, i sagan, i målningen, till dess att det slutligen hotar att bli allhärskande. Kanhända är det lockande vidd, som givit svenskens känsla denna riktning, då han hämmades på andra håll."

Under 1890-talet påverkades Kallstenius av nationalromantiken och övergick till ett stämningsmåleri där han gärna skildrade tallar i motljus. Talrika kustbilder där de knotiga tallarna avtecknar sig mot vatten och himmel blev kännetecknande för Kallstenius konst. Hans personliga inventering av det särpräglade svenska landskapet, så typiskt för 1890-talet, har så småningom fått sin självklara plats i den svenska konsthistorien.

Somrarna i villa Månbacken, Källvik i Norra Tjust, var centrala för hans konst. Månbacken blev för familjen Kallstenius vad Sundborn var för Carl Larsson och Zorngården för Anders Zorn.

Repa

837283

2020-11-15