6 stolar av Torsten Claeson, 1930-tal

Klubbat för:

8 200 SEK

10 000 SEK

TORSTEN CLAESON, stolar, 6 st, Steneby Hemslöjd, 1930-tal, brunbetsad furu, sitthöjd ca 44

HISTORIA

LITTERATUR
Röhsska Konstslöjdmuseets Årsbok, utställning, Vår Bostad 1939, s. 88.

Skador: Åldersrelaterat slitage, samtliga med lösa limfogar

837326

2020-11-18