Byrå, gustaviansk, av Carl Gustaf Foltiern
Klubbat för:
34 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete, Gustaf Foltierns art (mästare i Stockholm 1771-1804/32), fanerad med björk, rosenträ och amarant, delvis förgyllda bronsbeslag, skiva av kolmårdsmarmor, höjd 85, 88 x 50 cm
Renoverad och kompletterad. Samtida skiva, sannolikt ej tillhörande, skiva med nagg
837411
2020-11-13