Byrå, gustaviansk, av Carl Gustaf Foltiern

Klubbat för:

34 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete, Gustaf Foltierns art (mästare i Stockholm 1771-1804/32), fanerad med björk, rosenträ och amarant, delvis förgyllda bronsbeslag, skiva av kolmårdsmarmor, höjd 85, 88 x 50 cm

Renoverad och kompletterad. Samtida skiva, sannolikt ej tillhörande, skiva med nagg

837411

2020-11-13