Ämbetsmannavärja 1800-tal
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CIVILVÄRJA, svensk, för domare, 1800-talets senare del, förgyllt fäste, kavelsidor med pärlemorplattor, läderbalja med mässingsbeslag, klingans längd ca 77, total längd 91 cm
PROVENIENS:
Domare Roman, Härjedalen
Balja med lossat beslag
837963
2020-11-29