Ämbetsmannavärja 1800-tal

Ämbetsmannavärja 1800-tal
Ämbetsmannavärja 1800-tal
Ämbetsmannavärja 1800-tal
Ämbetsmannavärja 1800-tal
Ämbetsmannavärja 1800-tal
Ämbetsmannavärja 1800-tal
Ämbetsmannavärja 1800-tal
Ämbetsmannavärja 1800-tal

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

CIVILVÄRJA, svensk, för domare, 1800-talets senare del, förgyllt fäste, kavelsidor med pärlemorplattor, läderbalja med mässingsbeslag, klingans längd ca 77, total längd 91 cm

PROVENIENS:
Domare Roman, Härjedalen

Balja med lossat beslag

837963

2020-11-29