Rokokobyrå stockholmsarbete

Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete
Rokokobyrå stockholmsarbete

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BYRÅ, 1700-tal, stockholmsarbete i rokoko, Gustaf Foltjerns art, fanerad i bl.a. valnöt och amarant, intarsiadekor, 3 lådig, brännförgyllda mässingsbeslag, profilerad kalkstenskiva, höjd 81, 107x51 cm, nyckel finns

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverks Klassiska, våren 2014, nr 2056, jämför signerad byrå av Gustaf Foltjern

Nyckel finns, fanerskador och sprickor

838195

2020-11-13