Rokokobyrå stockholmsarbete
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BYRÅ, 1700-tal, stockholmsarbete i rokoko, Gustaf Foltjerns art, fanerad i bl.a. valnöt och amarant, intarsiadekor, 3 lådig, brännförgyllda mässingsbeslag, profilerad kalkstenskiva, höjd 81, 107x51 cm, nyckel finns
LITTERATUR: Stockholms Auktionsverks Klassiska, våren 2014, nr 2056, jämför signerad byrå av Gustaf Foltjern
Nyckel finns, fanerskador och sprickor
838195
2020-11-13