Skedar silver 1700-tal

Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal
Skedar silver 1700-tal

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BEGRAVNINGSSKED, RÅTTSVANS-OCH MATSKED, silver, 1700-tal, begravningssked stämplad Arvid Floberg, Stockholm 1780, märkt "Bruks Patron Willhelm Ljung född d. 27 Nov 1731, död 9 Jan 1789", råttsvanssked Carl Beck, Stockholm 1736 resp. Magnus Lindgren, Karlskrona 1800, total vikt ca 161 g

Mindre bucklor

838264

2020-11-10