Servisdelar från Rörstrand för Tore Wretmans bolag

Klubbat för:

550 SEK

1 500 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, servisdelar, 12 st, Rörstrand, stengods, tillverkad för Tore Wretmans firma AB Smörgåsbord, flammig glasyr i brunt och svart, bestående av 8 bägare,, samt 4 fat, stämpelmärkta Rörstrand TRADE MARK AB SMÖRGÅSBORD STOCKHOLM SWEDEN, höjd bägare ca 11,5 cm, mått fat ca 12x12 cm

HISYORIK:

Till världsutställningen i New York 1964 beställde den svenska paviljongen restaurangporslin från Rörstrand. Carl-Harry Stålhanes servis "Smörgåsbordet" var påverkad av asiatisk stengodstradition.
Med Tore Wretmans bolag AB Smörgåsbord, salufördes servisen till storhotell och restauranger. AB Smörgåsbords logotyp, i form av en sill och ett nubbeglas i relief, blev dekor på godset. Servisen fanns även på SAS Hotel i Köpenhamn samt på vissa passagerarfartyg som gick mellan Sverige och England samt USA.
Brännvinstunnan var tänkt att stå i mitten av ett bord. På knopparna över tapparna, skulle det hänga silverbrickor, med namnen på de olika typerna av brännvin som serverades.

LITTERATUR: Mat och Minnen, sidan 151
Skador: En tallrik och brännvinstunnan utan stämplar, två skålar med sprickor

Smärre slitage , mikronagg kan förekomma

838539

2020-11-15