Dalahäst Falk

Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk
Dalahäst Falk

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

HÄST, Dalarna, rödmålad med polykrom dekor, signerad O Falk (Olof Falk, 1885-1948), höjd ca 18,5 cm

LITTERATUR: Claes Wahréus, "Antika Dalahästar", sid 90-91

Öron, med avslag, brukslitage samt färgbortfall

838754

2020-11-16