Vas Kina 1800-tal
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, ovoid form, dekor av körsbärsblom i underglasyrblått, botten med Kangxis fyra karaktärers märke, höjd ca 35 cm
Mindre glasyrnagg vid mynningen
838819
2020-11-11