Grötskål Alf Wallander

Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander
Grötskål Alf Wallander

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ALF WALLANDER, grötskål med lock, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början, dekor av tomtar, bemålning under glasyr, inpressat A Wallander under glasyr, höjd med lockknopp ca 17, längd ca 40 cm

Bruks- och åldersbetingat slitage, Krackelyr. Något Missfärgad.

839126

2020-11-12