Bestickservis nysilver och pärlemor England

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BESTICK, 96 delar, nysilver och pärlemor, England, 1940-tal, bestående av: 12 matknivar (längd 20,5 cm), 12 matgafflar (längd 17,5 cm), 12 matskedar (längd 19 cm), 12 fiskknivar (längd 20 cm), 12 fiskgafflar (längd 17 cm), 12 smörgåsknivar (längd 15 cm), 12 smörgåsgafflar (längd 14,4 cm) samt 12 dessertskedar (längd 15,5 cm), knivarnas blad märkta Sanderson, i etuier från Juvelerare Kurt Decker AB, Stockholm.

Något bruksslitage.

839292

2020-11-22