Skulptur Tibet

Skulptur Tibet
Skulptur Tibet
Skulptur Tibet
Skulptur Tibet
Skulptur Tibet
Skulptur Tibet
Skulptur Tibet
Skulptur Tibet

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKULPTUR, i form av guden Mahakala, Tibet, 1900-tal, Mahakala skyydsgud inom vayrana buddhismen avbildas här trampande på 2 demoner, brons, höjd ca 13 cm

Ingår i temaauktionen "Orientalika från butiken Bocca Tigris"

Slitage

839381

2020-11-13