Klädskåp England
Klubbat för:
46 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KLÄDSKÅP, England, inköpt 1917, 3 sektioner, mittendel med spegel, facettslipat glas, samt 3 bakomliggande hyllplan samt 4 lådor, skåp med klädkrokar i mässing på vardera sida, mahogny samt rotfanér, skuren dekor, samt dekor av mässing, höjd ca 250, bredd 250, djup 62 cm
Proveniens: har tidigare stått på Arbottna Säteri
Bruks- och åldersrelaterat slitage, ornamenten nedmonterade och medföljer vid utlämningen, kan montreras ner i fem delar
839658
2020-11-18