Saltkar 4 st silver London 1700-tal

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SALTKAR, 4 st., snarlika, silver, tre av David Hennell, London 1759, ett med otydlig mästarstämpel, London 1756, runda på tre ben med musselavslutningar, delvis godronnerade, invändigt förgyllda, graverad crest, fyra udda saltspadar från omkr. 1800 medföljer, saltkarens vikt 535 g

839682

2020-12-19