Officerssabel England 1800-tal

Klubbat för:

2 200 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

OFFICERSSABEL, England, 1800-tal, hjalt av ben, skålad eneggad starkt krökt klinga med gravyrer, klinga längd ca 81, total längd 92 cm, balja i läder med mässingsbeslag

Zustandsbeschreibung

Senare patinering, hanbygeln av, klinga sliten, gravyrer oläsliga, grepp med sprickor, balja med skador.

839837

2020-11-15